Túlavé baby

Malé Karpaty /výlety v okolí Bratislavy

Okruh Hrad Devín – Devínska Kobyla  – Rovnica – Sandberg

Stále ma fascinuje, aká nádherná a rozmanitá je príroda v okolí Bratislavy, a koľko možností na objavovanie nám ponúka naša krásna krajina. Jedným z najpríťažlivejších turistických cieľov v tejto oblasti je masív Devínskej Kobyly, ktorého zalesnená časť je súčasťou Chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty. Preto sme sa rozhodli, že prvú túru za poznaním okolia Bratislavy podnikneme práve po tomto atraktívnom okruhu: Hrad Devín – Devínska Kobyla – Rovnica – cieľ: Sandberg a návrat na Hrad Devín.

Hrad Devín:

  • Hrad Devín je oprávnene považovaný za jeden z najvýznamnejších hradov na Slovensku, majestátne stojaci na mohutnom kopci nad sútokom riek Dunaj a Morava.
  • Jeho nepravidelný pôdorys je dokonale prispôsobený tvaru skalnatého brala, čo mu dodáva jedinečný charakter.
  • Niektoré klenbové priestory paláca sú využívané ako muzeálne expozície, kde si návštevníci môžu prezrieť historické artefakty a dozvedieť sa viac o bohatých dejinách hradu.
  • Pri 55 metrov hlbokej studni na nádvorí sa nachádza vyhliadková terasa, z ktorej sa naskytá úchvatný výhľad na okolitú krajinu.

Tento okruh je ideálnym spôsobom, ako spojiť históriu, prírodu a aktívny oddych do jedného nezabudnuteľného zážitku v srdci Malých Karpát.

Našu túru začíname na hlavnom parkovisku pod hradom Devín. Po zaparkovaní vozidla sa vydávame späť na hlavnú cestu a míňame miestny cintorín, až sa dostaneme k ulici s názvom „Hadia cesta“. Táto ulica nás vedie po strmej asfaltovej ceste cez chatovú oblasť, hoci rodinné domy, ktoré tu stoja, svojím vzhľadom ďaleko presahujú typické chatky.

Keď dorazíme k lesnej nespevnenej ceste, postupujeme ďalej ponad záhrady a sledujeme modré turistické značenie, ktoré nás privádza do národnej prírodnej rezervácie Devínska Kobyla. Toto miesto, známe svojou jedinečnou flórou a faunou, je nielen rajom pre milovníkov prírody, ale aj východiskom pre ďalšie nezabudnuteľné výlety v okolí Bratislavy.

 

Z tohto miesta sa nám otvárajú nádherné výhľady na hrad Devín, ktorý majestátne tróni nad sútokom Dunaja a Moravy. Počas celej trasy nás sprevádzajú informačné panely, ktoré poskytujú skvelú príležitosť na krátke zastávky a oddych. Tu si prečítame množstvo zaujímavých informácií o miestnej flóre a faune, historických zmenách, ktorými oblasť prešla, ako aj o geologickej stavbe tejto fascinujúcej krajiny. Tieto informácie nám umožňujú hlbšie porozumieť a oceniť krásy, ktoré nás obklopujú, a zároveň nás nabádajú objavovať viac.

Sandberg:

  • Sandberg je jednou z najzaujímavejších lokalít v okolí Devínskej Novej Vsi a je súčasťou národnej prírodnej rezervácie Devínska Kobyla. Jeho výrazná žltá stena starej pieskovne je viditeľná už z veľkej diaľky a patrí medzi najvýznamnejšie paleontologické lokality na Slovensku. Tento unikátny prírodný úkaz sa rozprestiera na viac ako 25 hektároch a obsahuje pozostatky morských pieskov, ktoré pripomínajú dávne časy, keď sa na tomto mieste nachádzalo more.

  • Pred približne 14 až 16 miliónmi rokov sa tu rozprestieralo more, ktoré zanechalo množstvo skamenelých zvyškov po viac ako 250 druhoch morských aj suchozemských živočíchov. Medzi nálezmi sa nachádzajú ulitníky, ježovky, žraloky, veľryby, tulene, jelene, antilopy, nosorožce a dokonca aj pozoruhodný nález kosti z ľudoopa typu Dryopithecus.

  • Z vedeckého hľadiska predstavuje Sandberg jedno z najcennejších chránených území na Slovensku. Okrem toho, že je táto oblasť významná z paleontologického hľadiska, nezaostáva ani z archeologického pohľadu – v 9. storočí tu stáli dve veľkomoravské hradiská, ktoré sú dôležitou súčasťou našej histórie.

Sandberg je tak fascinujúcim miestom, kde sa stretáva prírodná krása s hlbokou históriou, čo z neho robí mimoriadne atraktívny cieľ pre všetkých, ktorí sa zaujímajú o minulosť našej krajiny.

Po prehliadke Sandbergu pokračujeme po modro značkovanej trase, kde sa nám vpravo otvárajú malebné výhľady na rieku Morava a rakúsky Marchfeld so známym zámkom Schloss Hof.

Naším cieľom je návrat späť na hrad Devín. Trasa vedie okolo záhradkárskej osady a ďalej smeruje k Waithovmu lomu. Do bratislavskej mestskej časti Devín vstupujeme cez záhradkársku oblasť na juhozápadnom svahu Devínskej Kobyly. Cesta nás opäť vedie cez Hadiu cestu, na ktorej sme dnes začínali. Z hlavnej cesty za cintorínm odbočímea vrátime sa k rozľahlému parkovisku pod hradom, kde si za odmenu vychutnáme lahodnú zmrzlinu. A tým sa náš dnešný výlet končí.

Moje odporúčanie? Táto trasa je absolútne úžasná! Nádherné výhľady, bohatá príroda… a to všetko v rámci Bratislavy. Ak som vás ešte nepresvedčila, tu je zopár fotiek na záver, ktoré vás snáď nalákajú na túto nenáročnú túru.

Leave a Reply