Časť I. – okruh Hrad Devín – Devínska Kobyla – Rovnica – Sandberg:
– ľahšia, nenáročná túra,
– vhodná aj s deťmi,
– dĺžka cca.: 3 hod.,
– dobre označené turistické chodníky.
Stále ma udivuje aká krásna a pestrá je príroda v okolí Bratislavy, a koľko výletov za poznaním našej nádhernej krajiny nám ponúka. Príťažlivým turistickým cieľom je masív Devínskej Kobyly, ktorého zalesnená časť je súčasťou Chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty. Preto sme zvolili ako prvú túru za naším poznaním okolia Bratislavy práve tento okruh: Hrad Devín – Devínska Kobyla – Rovnica – cieľ: Sandberg a späť na hrad Devín.
Hrad Devín:
– právom sa radí medzi jeden z najvýznamnejších hradov stojaci na mohutnom kopci nad sútokom Dunaja a Moravy,
– má nepravidelný pôdorys prispôsobený tvaru skalnatého brala,
– niektoré klenbové priestory paláca slúžia ako muzeálne expozície,
– pri 55 m hlbokej studni na nádvorí sa nachádza vyhliadková terasa.

Východiskom našej túry sa stáva hlavné parkovisko pod hradom Devín. Po zaparkovaní naše prvé kroky vedú späť na hlavnú cestu, prechádzame popri cintoríne k najbližšej ulici nazvanej „Hadia cesta“. Presúvame sa po strmej asfaltovej ceste v chatovej oblasti, kde však rodinné domy vôbec nepripomínajú chatky. Prichádzame k lesnej nespevnej ceste a ponad záhrady pokračujeme do národnej chránenej rezervácie Devínska Kobyla nasledujúc modré značenie.
Tu sa nám naskytnú krásne výhľady na hrad Devín. Počas celej trasy nachádzame informačné panely, kde si (v rámci oddychu) prečítame množstvo zaujímavých informácii (či už o rastlinstve, živočíchoch, historickej premeny či geologickej stavby).

Tu sa nám naskytnú krásne výhľady na hrad Devín. Počas celej trasy nachádzame informačné panely, kde si (v rámci oddychu) prečítame množstvo zaujímavých informácii (či už o rastlinstve, živočíchoch, historickej premeny či geologickej stavby).
Sandberg:
– je najzáujímavejšou lokalitou v blízkosti Devínskej Novej Vsi a súčasťou národnej prírodnej rezervácie,-z veľkej diaľky vidieť žltú stenu starej pieskovne, ktorá patrí medzi najvýznamnejšie paleontologické lokality na Slovensku, rozprestierajúca sa na viac ako 25ha s pozostatkami morských pieskov,
– more sa tu nachádzalo pred 14-16 miliónmi rokov,-našlo sa tu mnoho sklamenených zvyškov z viac ako 250 druhov morských i suchozemských živočíchov (ulitníky, ježovky, žraloky, veľryby, tulene, jelene, antilopy, nosorožce), či pozoruhodný nález kosti z ľudoopa typu Dryopitecus. -vedecky toto územie predstavuje jedno z najcennejších chránených území na Slovensku,-táto oblasť nezaostáva ani z archeologického hľadiska – v 9.storočí tu stáli dve veľkomoravské hradiská.

Po prehliadke Sandbergu pokračujeme modro značkovanou trasou, kde sa nám vpravo odhaľujú výhľady na rieku Morava a rakúsky Marchfeld so známym zámkom Schlasshof.

Našim novým cieľom je cesta späť – hrad Devín. Trasa pokračuje okolo záhradkárskej osady a vyberáme sa smer Waithov lom. Do bratislavskej mestskej časti Devín vstupujeme cez záhradkársku osadu na juhozápadom svahu Devínskej Kobyly. Späť k hradu sa dostávame opäť prejdením Hadej cesty. Z hlavnej cesty odbočením za cintorínom odbočíme k rozľahlému parkovisku pod hradom, kde si za odmenu pochutíme na lahodnej zmrzline a tu sa náš dnešný výlet končí.
Moje odporúčanie je 100% treba vidieť.. nádherné výhľady, príroda… a to všetko v rámci Bratislavy. Ak som Vás ešte nepresvedčila, nech sa páči, zopár fotiek na záver.
Zdroj informácii: S batohom po Slovensku – Okolie Bratislavy